Vzhled domu je zásadně ovlivňován svojí fasádou, tedy jakousi tváří, která však neplní jen funkci estetickou ale má také chránit dům před nepřízní počasí a je li vhodně vybrán typ fasády a je správně provedena, zajišťuje regulaci mikroklimatu uvnitř domu. Následující přehled Vám pomůže ve snadnější orientaci při jejím výběru.
Minerální omítky - základem je písek a pojivo, kterým může být vápno, cement či sádra. Smícháním s vodou vznikne max. paropropustná tvrdá slupka, která je ovšem hodně nasákavá a proto musíme omítku proti dešti ošetřit nátěrem. Vyrábějí se tzv. šlechtěné minerální omítky, které jsou již zbarvené a mají stálejší vlastnosti než ty natírané.
Disperzní omítky - jsou max. vodoodpudivé . Jako pojivo se užívají umělé pryskyřice, takže omítka je i přes svou tenkost vysoce odolná vůči klimatickým změnám., je pružná, neztráví barvu a nemusí se natírat. Tento typ omítek není vhodný pro rekonstrukce.
Silikátové omítky - jako pojivo se využívá draselné vodní sklo. Jsou vysoce paropropustné a hydrofobní, a dodávají se v různých odstínech. Jsou vhodné pro konečnou úpravu historických objektů.
Sanační omítky - se používají tam, kde se fasáda potýká s vlhkostí od země. Při tuhnutí sanační omítky se vytvoří omítkový vysoce porézní systém s extrémní paropropustností. Voda se pak ze zdiva stačí odpařit tak rychle, že se na povrchu nestačí vytvořit výkvěty soli a plísně.
Izolační omítky - minerální omítky obsahující lehké příměsi (keramzit, pemza, expandovaný polystyren), jež zaručují až šestkrát lepší izolační podmínky než běžné minerální omítky. Patří mezi ně např. Terralit, což je tepelně izolační suchá malta na bázi perlitu.
Ekologické omítky - jde o čistě přírodní a ekologické produkty bez dalších chemických přísad obsahující jen hlínu a písek. Mají výborné vlastnosti - regulují vlhkost, akumulují teplo, propouštějí vodní páry, mají neomezenou skladovatelnost a lze je nanášet téměř na všechny druhy podkladů.
Zavěšené fasády - jde o systémy zavěšené na vnější plášť domu tak, aby zůstala mezi oběma částmi vzduchová mezera sloužící pro odvětrání vlhkosti. Základem systému je rastr, jakýsi nosný prvek budoucí fasády. Bývají to dřevěné latě či kovové profily. Na ně se pak zavěsí vnější plášť jako jsou např. plastové panely, betonové kameny a kovové či skleněné tabule. Tento systém se vyznačuje vyšší cenou., ale i velmi dlouhou životností.
Tepelně izolační fasádní systémy mokrou cestou - jsou v současné době nejpoužívanější technologií zateplujících fasád. Jsou založeny na použití izolantů z minerálních desek či polystyrenu. Jsou rozšířené především díky dobré ceně a rychlosti aplikace. Na druhou stranu se při špatné aplikaci vyznačují neprodyšností a tedy i špatnou paropropustností.